Trójmiejskie Centrum Osteopatii


Najczęściej zadawane pytania


 1. Ile trwa terapia i w jakim odstępie czasu należy powtórzyć zabieg?  

  W zależności od jednostki chorobowej czas wizyty trwa od 30 do 60 minut. Terapię należy kontynuować w odstępach od 3 do 7 dni.


 2. Czy terapia wymaga 10 zabiegów aby poprawić swój stan kliniczny?

  Nie, terapia jest dostosowywana indywidualnie do stanu oraz potrzeb pacjenta. Powinno się jednak powtórzyć zabieg około 5 razy.


 3. Czy terapia boli?

  Stosowane techniki nie wywołują bólu. Każde nieprzyjemne odczucie pacjenta powinno zostać zgłoszone terapeucie.


 4. Czy terapia jest bezpieczna?

  Terapia manualna w koncepcji osteopatycznej jest bezpieczna, a wykorzystywane techniki dobierane są  odpowiednio do stanu pacjenta.


 5. Czy mogą zwiększyć się objawy bólowe?

  Tak. Objawy z którymi przychodzi pacjent mogą w ciągu 48 godzin zwiększyć się z uwagi na powstanie przejściowego stanu zapalnego w miejscu leczonym.


 6. Czym różni się osteopatia od masażu?

  Terapia osteopatyczna zajmuje się przywróceniem prawidłowej ruchomości stawów za pomocą szeregu techniki, których nie stosuje się w żadnych rodzajach masażu. W przeciwieństwie do masażysty, terapeuta wykonuje całą niezbędną diagnostykę wykluczającą,  w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta. Poziom wiedzy z zakresu ortopedii i neurologii klinicznej pozwala na wychwytywanie objawów alarmujących oraz zalecenie wizyty u odpowiedniego specjalisty. Terapeuta zna granice swojej kompetencji.


 7. Czy osteopatia jest medycyną alternatywną?

  Nie. Osteopatia nie opiera się na innej anatomii, fizjologii czy alternatywnej biomechanice. Przeciwnie osteopatia wspiera i szanuje badania naukowe, wielu osteopatów pracuje w instytutach naukowych. Osteopaci nie wchodzą w konflikt z medycyną klasyczną lecz chcą szczerze z nią współdziałać. Wielu amerykańskich osteopatów pracują jako chirurdzy, ginekolodzy czy pediatrzy.


 8. Czy osteopatia to kręgarstwo?

  Kręgarz to osoba zajmująca się tzw. „nastawianiem kręgosłupa”. Są to osoby bez przygotowania medycznego. Najczęściej zawód ten przekazuje się w formie ustnej, często rodzinie jako tajemnicę. Niestety prócz spektakularnych wyleczeń zdarzają się również przypadki tragiczne w skutkach takiego leczenia. Przyczyną jest niekompetencja diagnostyczna. Osteopata jest to magister fizjoterapii lub lekarz medycyny, który ukończył 5 letnie szkolenie osteopatii. Napisał i obronił pracę dyplomową oraz zdał szereg egzaminów z neurologii, ortopedii, technik osteopatycznych i palpacji.


 9. Jak przygotować się na wizytę u osteopaty?

  Należy zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, unikać obfitego posiłku oraz przygotować się odpowiednio do badania i leczenia manualnego.


Zespół cieśni kanału…

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Jednostka w której dochodzi do ucisku nerwu oraz jego niedokrwienia, zahamowania przewodnictwa i degeneracji prowadzącej…

Czytaj dalej

Neuralgia Mortona

Neuralgia Mortona

Przerost osłonki nerwu palcowego wspólnego. Najczęściej spotykany u kobiet, wywołuje bóle o charakterze wyładowań elektrycznych…

Czytaj dalej

Zapalenie rozcięgna…

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

powstaje jako zmiana przeciążeniowa przyczepu piętowego często współistnieje z ostroga piętową. Objawy są tkliwość podeszwy…

Czytaj dalej

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki

Zmiany patologiczne na poziomie chrząstki kolana, wywołujące ból przedziału przedniego. Ból pod rzepką powoduje niemożność…

Czytaj dalej

© Trójmiejskie Centrum Osteopatii - kontakt@osteopatia-trojmiasto.pl